Tävlingsmeriter

Tävling är en viktig del av iaidoträningen, inte mer eller mindre än någon annan.
Till skillnad från vanlig träningen så har du vid tävling bara en chans på dig att utföra din bästa iaido.
Detta tillsammans med den unika situation som en tävling innebär ger dig en bra möjlighet att träna under förhållanden som skiljer sig från den normala träningen.

Nedan följer en sammanställning över resultat uppnådda av klubbens medlemmar i olika tävlingar.

2019

Svenska Mästerskapen
Sandan – Guld (Gabriel Grünberg)

2018

Svenska Mästerskapen, Skellefteå
Sandan – Brons (Gabriel Grünberg)

2017

Svenska Mästerskapen, Höör
Shodan – Brons (Elin Rudén)

2015

Svenska Mästerskapen, Sölvesborg
Sandan – Brons (Gabriel Grünberg)
Fighting Spirit Individuell – Elin Rudén

2014

Svenska Mästerskapen,
Nidan – Silver (Gabriel Grünberg)

2013

Svenska Mästerskapen, Umeå
Lag – Brons (Peter Karlsson, Gabriel Grünberg, Andreas Bergqvist)
Nidan – Brons (Gabriel Grünberg)

2012

Svenska Mästerskapen, Västervik
Shodan – Brons (Gabriel Grünberg)
Nidan – Silver (Andreas Bergqvist)

2009

Svenska Mästerskapen, Stockholm
Shodan – Brons (Bergdahl John)

2008

Svenska Mästerskapen, Linköping
Mudan – Silver (John Bergdahl)
Mudan – Brons (Gabriel Grünberg)

2007

Svenska Mästerskapen, Vaxholm
Lag – Guld (Christian Lund, Jonas Bäckström, Andreas Bergqvist)
Sandan – Guld (Jonas Bäckström)
Sandan – Brons (Jan Malmstedt)
Shodan – Brons (Andreas Bergqvist)

2006

Svenska Mästerskapen, Vallentuna
Lag – Brons (Christian Lund, Jonas Bäckström, Andreas Bergqvist)
Godan – Silver (Christian Lund)
Sandan – Silver (Jonas Bäckström)
Nidan – Guld (Jonathan Ström)
Fighting Spirit – Johanna Bjuhr

2004

Europeiska Mästerskapen, Stockholm (SE)
Lag – Silver (Christian Lund, del i lag)
Godan – Brons (Christian Lund)
Godan – Fighting Spirit (Dan Malm)
Nidan – Silver (Jonathan Ström)
Nidan – Fighting Spirit (Johanna Bjuhr-Escalante)
Mudan – Brons (Lars Cha)

Svenska Mästerskapen, Järfälla
Lag – Brons (Christian Lund, Jonathan Ström, Lars Cha)
Godan – Guld (Christian Lund)
Sandan – Brons (Jan Malmstedt, Sven Vasseur)
Nidan – Guld (Johanna Bjuhr-Escalante)
Nidan – Silver (Jonathan Ström)
Mudan – Guld (Lars Cha)

Stockholms Distriktsmästerskap, Eriksdalshallen
Mudan – Guld (Andreas Bergqvist)

2003

Huskvarna Iaido Open, Huskvarna
Lag – Silver (Sven Vasseur, Jonathan Ström)

Svenska Mästerskapen, Täby
Lag – Brons (Christian Lund, Sven Vasseur, Jonas Bäckström)
Yondan – Guld (Christian Lund)
Sandan – Silver (Sven Vasseur)
Nidan – Guld (Jonas Bäckström)
Shodan – Guld (Jonathan Ström)

Nanboku Taikai, Huskvarna
Guld (Sven Vasseur, Fernando Osses, Jonas Bäckström, Jonathan Ström, Lasse Cha) del i lag

2002

Europeiska Mästerskapen, Papendal (NL)
Shodan – Brons (Jonathan Ström)

Huskvarna Iaido Open, Huskvarna
Lag – Guld (Jonas Bäckström, Jonathan Ström)

Svenska Mästerskapen, Malmö
Lag – Silver (Christian Lund, Jonathan Ström)

2001

Europeiska Mästerskapen, Bryssel (BE)
Lag – Silver (Christian Lund, del i lag)
Mudan – Silver (Alenca Olsson)
Mudan – Brons (Jonathan Ström)

Huskvarna Iaido Open, Huskvarna
Lag – Guld (Christian Lund, Johanna Bjuhr, Jonas Bäckström)
Dan – Guld (Jonas Bäckström)
Dan – Silver (Johanna Bjuhr)
Mudan – Guld (Alenca Olsson)

Svenska Mästerskapen, Partille
Lag – Guld (Christian Lund, Johanna Bjuhr, Jonas Bäckström)
Nidan – Guld (Johanna Bjuhr)
Nidan – Brons (Jonas Bäckström)
Mudan – Guld (Alenca Olsson)

Sweden Iaido Open, Järfälla
Lag – Brons (Jonas Bäckström, del i lag)
Nidan – Silver (Sven Vasseur)
Shodan – Guld (Jonas Bäckström)

2000

Europeiska Mästerskapen, Sittard (NL)
Lag – Brons (Christian Lund, del i lag)
Shodan – Fighting Spirit (okänt vem)

Svenska Mästerskapen, Järfälla
Lag – Brons (Okänt exakt vem som deltog för klubben)
Yondan – Silver (Christian Lund)
Nidan – Brons (Sven Vasseur)
Shodan – Silver (Jonas Bäckström)

1999

Svenska Mästerskapen, Lidingö
Lag – Brons (Okänt exakt vem som deltog för klubben)
Sandan – Guld (Christian Lund)
Shodan – Silver (Sven Vasseur)
Mudan – Guld (Andreas Stadler)
Mudan – Silver (Jonas Bäckström)

1998

Svenska Mästerskapen, Göteborg
Sandan – Guld (Christian Lund)
Shodan – Silver (Sven Vasseur)
Shodan – Brons (Anette Persson)

1997

Svenska Mästerskapen,
Lag – Silver (Okänt exakt vem som deltog för klubben )
Sandan – Silver (Christian Lund)

1996

Svenska Mästerskapen, Täby
Lag – Guld (Peder Krebs, Christian Lund, Michael Aust)
Sandan – Guld (Michael Aust)
Sandan – Brons (Christian Lund)

Stockholms Distriktsmästerskap, Solna
Dan – Silver (Christian Lund)
Mudan – Guld (Richard Nilsson)

1995

Europeiska Mästerskapen, Warwick (GB)
Lag – Guld (Okänt vem, men del i lag)
Sandan – Guld (Christian Lund)
Sandan – Brons (Henrik Engelkes)
Nidan – Guld (Okänt vem)

Svenska Mästerskapen,
Lag – Guld (Peder Krebs, Henrik Engelkes, Christian Lund)
Godan – Guld (Dan Malm)
Sandan – Guld (Henrik Engelkes)
Sandan – Silver (Christian Lund)
Nidan – Guld (Michael Aust)

Stockholms Distriktsmästerskap,
Dan – Guld (Christian Lund)

1994

Svenska Mästerskapen, Flemingsberg
Lag – Guld (Dan Malm, Peder Krebs, Henrik Engelkes, Christian Lund, Michael Aust)
Godan – Guld (Peder Krebs)
Sandan – Silver (Christian Lund)
Sandan – Brons (Henrik Engelkes)
Nidan – Guld (Michael Aust)

Stockholms Distriktsmästerskap
Dan – Guld (Michael Aust)
Dan – Brons (Jan Malmstedt)

1993

Europeiska Mästerskapen, Sittard (NL)
Lag – Silver (Okänt vem, men del i lag)
Shodan – Brons (Christian Lund)


1989

Göteborg Iaido Open, Göteborg
Öppen klass – Silver (Lars-Åke Smith)


1988

Stockholm Kendo Open, Stockholm
Öppen iaidoklass – Guld (Peder Krebs)